פרטים על קורסים תשעז

חזי כהן

מלכות יהודה על סף חורבן - ממלכת יהודה עמדה בשנותיה האחרונות בסכנת חורבן. בסדרת שיעורים זו נעסוק בסיפורי מלכי יהודה שבספרי מלכים ודברי הימים וכן בספרות הנבואה. נעמוד על הבעיות הדתיות והפוליטיות שאפיינו את התנהגותם אשר הביאו בסופו של דבר לחורבן המקדש והגלות. (סמסטר א)

ירמיהו-נביא בצל משבר - בסדרת שיעורים זו נעסוק בנבואותיו של ירמיהו נביא החורבן. נעיין ביחסו לנביאי השקר ובניסיונותיו החוזרים ונשנים להביא את ישראל לתשובה שתמנע את חורבן המקדש. נעמיק בשאלת יחסו לגלות ולגאולה העתידה ונבחן את השאלה כיצד ניתן היה למנוע את האסון הקרב. (סמסטר ב)

ד"ר חזי כהן - בעל תואר שלישי באוניברסיטת בר אילן. מלמד באוניברסיטת בר אילן במחלקה לקורסי יסוד, וכן מעביר קורסים לתואר שני בתנ"ך. מלמד גם במדרשת עין הנציב וישיבת מעלה גלבוע. 


הרב ד"ר יצחק בן דוד

ערכים בפרשה - מבט ערכי ורעיוני על פרשת השבוע

הרב ד"ר יצחק בן דוד – משמש כראש המדרשה החל משנת תשע"ב. הוא מלמד במדרשה תלמוד ומחשבת ישראל.

הרב יצחק הוא בוגר ישיבת הר עציון, ומוסמך לרבנות מטעם הרבנות הראשית לישראל. כמו כן הוא מחזיק בתואר M.A. של האוניברסיטה העברית בתלמוד ומחשבת ישראל, ובעל דוקטורט מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן.

בשנת 2011-12 שימש כעמית מחקר במרכז תקווה שבאוניברסיטת ניו יורק, ובשנים 2012-2015 שימש כעמית מחקר בתוכניות לזכויות אדם ויהדות במכון הישראלי לדמוקרטיה. כיום משמש גם כעמית מחקר במרכז למשפט יהודי ודמוקרטי בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן. מתגורר בקיבוץ עין הנצי"ב, נשוי לסמדר ואב לאהרון, שקד, עמיחי וגלעד. 


מהר"ת אביטל אנגלברג

"תיקון עולם"- לימוד בעיון בפרק רביעי מסכת גיטין (קבוצת לימוד לנשים)

במסגרת הקורס נצלול למעמקי בית המדרש התלמודי.
נלמד מהו תיקון העולם של חכמים, ונעיין בסוגיות מרתקות בהם חכמים נדרשים לדון על מפגש של מציאות ותורה. 

השיעור יכלול זמן לימוד בחברותא. 

מהר"ת אביטל אנגלברגלמדה בתכנית ההלכה במדרשת לינדנבאום, והוסמכה לרבנות אורתודוכסית מטעם ישיבת מהר"ת בניו יורק. 
בעלת תואר ראשון בתיאטרון ותואר שני בתלמוד. 
מנחת קבוצות, מלמדת גמרא והלכה במסגרות שונות. 
עוסקת רבות במושג האמת ובהתפתחות ההלכה אצל חז"ל. 


דליה יוחנן

פה ושם בארץ ישראל - מסע ספרותי בארץ, דרך שירה וסיפורת עברית -

בשיעור זה נעסוק בשירה ובסיפורת שנכתבה על רקע אתרים שונים בישראל.

נבחן את הקשר בין מאפייניו של מקום לבין אמירה אישית של יוצר, תוך התייחסות לשאלות ולרגשות העולים מתוך הטקסט הספרותי.

דליה יוחנן – חברת קיבוץ טירת צבי. מורה לספרות, היסטוריה ואמנות. B.A. בספרות עברית והשוואתית ובהיסטוריה של עם ישראל. מאוניברסיטת חיפה. M.A. בספרות עברית מודרנית מהאוניברסיטה העברית. כיום, מרכזת מגמת אמנות ועיצוב בית הספר התיכון שק"ד – דרכא, בקיבוץ שדה אליהו.


הרב אסי בלנק

עיונים ב'מסילת ישרים'-

הרב אסי בלנק - הרב אסי מכהן משנת תשע"א כרב קיבוץ עין הנצי"ב, וכמו כן הוא ראש מדרשת "נטע" בבית שאן. חבר בארגון רבני צוהר ובארגון רבני בית הלל. בוגר ישיבת הר עציון, והוא מוסמך לרבנות מטעם הרבנות הראשית לישראל. הוא מחזיק בתואר BA במינהל עסקים מן האוניברסיטה הפתוחה ובתואר MBA מאוניברסיטת חיפה.

הרב אסי מתגורר עם משפחתו בקיבוץ עין הנצי"ב.


הרב יהודה גלעד

ערכים בפרשה - מבט ערכי ורעיוני על פרשת השבוע

הרב יהודה גלעד – ראש ישיבת מעלה גלבוע ורב קיבוץ לביא. כיהן כחבר כנסת מטעם העבודה-מימד בכנסת ה-15.

 

 

 


עמיחי רוזנפלד

'אני ואתה, אני והוא' - בין אדם לחברו ובין אדם לאלוקיו בסיפורי חז"ל

נצעד בעקבות חז"ל בסיפוריהם, ובעזרת ניתוח ספרותי וקריאה קיומית נתחקה אחר עמידתם של חז"ל לפני קונם, ובהתנהגותם עם הסובבים אותם.

עמיחי רוזנפלד - משמש כר"מ גמרא, וכמרכז של תוכנית לימודי הבקיאות במדרשה. כמו כן הוא עוסק בהוראת משנתו של הרב שג"ר.

עמיחי הוא בוגר ישיבת ההסדר במעלה אדומים וישיבת שיח יצחק, וכמו כן למד גם בישיבת ההסדר בירוחם ובבית המדרש של בית מורשה בירושלים. מחזיק בתואר ראשון בתלמוד ומחשבת ישראל ממכללת הרצוג, ובתואר שני בתלמוד מהאוניברסיטה העברית בירושלים. טרם עבודתו במדרשה, שימש עמיחי כר"מ בקיאות בישיבת שיח יצחק.

עמיחי ומשפחתו מתגוררים בקיבוץ עין הנצי"ב.


רחל קרן

הגותו של עמנואל לוינס - מחשובי הפילוסופים של המאה ה – 20, המתמודד בתורתו עם אתגרי האנושות לנוכח מוראות ומראות זמנו. אנחנו נלמד מתוך קריאותיו בסוגיות מן התלמוד את דרכו ומחשבותיו.

רחל קרן - ראשת בית המדרש במדרשת עין הנצי"ב. תחומי ההוראה שלה הם: תנ"ך, סוגיות במחשבת ההלכה ובמחשבת ישראל. רחל בעלת תואר ראשון ושני בפילוסופיה יהודית ותולדות עם ישראל ותואר שני בלימודי מיגדר. לומדת ומובילת תוכנית פוסקות ההלכה של המדרשה וישיבת מעל"ג.